Sitemizi hasta ve hasta yakınlarının da ziyaret ettiklerini düşünerek. Onlar için EMG tetkiki ve öncesinde dikkat etmeleri gerekenler hakkında küçük bi yazıyı paylaşmayı uygun bulduk.

  • EMG çekimine gelirken; hasta hafif beslenmelidir. 6 yaşından küçük hastalar erken kaldırılmalı uykusuz olarak getirilmelidir. Devamlı ve düzenli alınan ilaçları almaya devam edilmelidir. EMG'ye gelinecek günün sabahı banyo yaptırılmalı, takıları çıkartılmalıdır. Krem, parfüm veya losyon kullanılmamalıdır. Kanamayı arttırıcı ilaç kullanılıyorsa, kalp pili taşıyorsa, kronik veya bulaşıcı bir hastalığı varsa (hepatit gibi) doktoru önceden uyarınız.
  • Randevunuza mutlaka zamanında geliniz. Herhangi bir nedenle gelemeyecekseniz, diğer hastaların tetkiklerinin yapılmasına zaman, yer sağlayacağınız için mutlaka önceden telefonla haber veriniz.
  • Hastalar bu sıraya göre alınmaktadır. Ancak bu sıralamaya rağmen yatan hastaların tetkikleri ve acil olan hastaların tetkikleri randevulu hastaların önünde alınabilmektedir. Ayrıca istenilen tetkik, hastanın kliniğine göre 20 dakika kadar kısa veya 60 dakika kadar uzun sürebilmektedir. Bu nedenle arka arkaya sıralı olan hastalara kesin saat verilememektedir. Bu konuya özenle dikkat edilmesi rica olunur.
  • Doktor kısa bir nörolojik muayene yaptıktan sonra tetkik yapılır. Rahat edecek şekilde yatılır veya oturulur. Sinir iletim hızları incelenecekse, kasın komşuluğunda olan iki bölgeden çok düşük elektrikle uyarılacaktır. Bunlar hafif elektrik çarpmaları olarak duyulur. Kas incelemelerinde. EMG cihazına bağlı olan çok ince bir iğne elektrod kas içine steril koşullarda yerleştirilir. Bu iğne yoluyla kasdaki elektriksel değişimler istirahat halinde ve kasılı iken kayıtlanır.
  • Bazı durumlarda EMG yapan doktorunuz tetkikin sonucunu konsülte edebilmek için sonucunu vermeyip sizi daha sonra tekrar çağırabilecektir.
  • EMG tetkikinizin sonucunu, tetkikten hemen sonra alabilirsiniz. Sonucunuzu mutlaka EMG tetkikini isteyen doktorunuza gösteriniz


Not: Akdeniz Üniversitesi Nörofizyoloji Labaratuvarı EMG bilgilendirme formundan alntı yapılmıştır.